Ankara Klima Servisi | Ankara Kombi ve Klima Servisi

➋➐➋➑➋➒➋

Ankara Klima Servisi 272 82 92

 

 

Ankara Kombi Klima Arıza Bakım Montaj Servisi olarak tüm merkez ilçelerine garantili teknik servis hizmeti sunmaktayız.

 

Servisimiz Ankara Yenimahalle merkezli olup her bölgede sube veya mobil ekiplerimiz bulunmaktadır.Araclarımızda kombi ve klimalarınızın yedek parcalarının büyük cogunlugu bulunmakla beraber aynı gün içerisinde sorunlarınız çözüme kavusturulmaktadır.

 

Marka model farketmeksizin klimalarınızın arızası,montajı.bakımı konusunda uzman teknisyenlerimizle yapılmaktadır.

 

Yılların vermis oldugu tecrübelerimizi sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına dogru yönde kullanarak  maddi ve manevi yönden sorun yasamamanız için gerekli tüm imkanlarımızla hizmetinizdeyiz.

 

KLİMA NEDİR?
Klimalar insanların daha rahat ve verimli yaşaması amacıyla kapalı ortamların havasını soğutan, nemini alan, isteğe bağlı olarak ısıtan toz ve partikülleri filtre eden cihazlardır. Konutlardan araçlara, işyerlerinden eğitim mekanlarına kadar tüm alanlarda kullanılmaktadırlar.

Klima artık lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç duyulan bir cihaz olmuştur. Bunu oluşturan ana etken gelişen teknoloji ile bütünleşen klimalardan daha az enerji ile daha fazla verim alınmasıdır.
Hızla gelişen klima teknolojisini yakından takip edemediğimiz için ısıtma ve soğutma ihtiyacımızın karşılanmasında klimaların maliyetlerinin ve harcamalarının yüksek olduğunu düşünüyoruz… Bunun aksine teknolojideki gelişmelerle bütünleşen klimalar oldukça ekonomik ve sessiz hale geldi. Elektrik harcamaları ve bakım maliyetleri azaldı. Yeni cihazlarda az enerji harcanarak çok kaliteli hava elde edilmektedir. Isıtma ve soğutma özelliklerinin yanında teneffüs ettiğimiz havayı kötü koku ve partiküllerden arındırarak temizlemektedirler.

Klimalarda uygulanan elektrostatik ve karbon filtreleme yöntemlerine antifungus kaplama özelliği de eklenerek sterilizasyon artırılıp hava kalitesi yükseltildi. Uzaktan kumanda sistemine kazandırılan I FEEL (hissediyorum) özelliği sayesinde klimanız ortamın  ısı derecesini sizin ısı ihtiyacınıza göre en yakın değerlerde dengeleyebilmektedir.

Sağlık koşullarına uygun ideal ısıtma ve soğutma sağlayan klimalar ısı pompası özelliği ile 0 c nin üzerindeki sıcaklıklarda çok ekonomik ısıtma sağlarlar. Havadaki nemi alarak ideal konfor şartlarını oluştururlar. Otomatik sıcaklık kontrolü ile ortamın ısısını ölçerek arzu edilen sıcaklık derecesi elde edilene kadar çalışmayı sürdürerek dış hava şartlarına rağmen iç ortamdaki ısıyı sabit tutarlar.

Otomatik ve mekanik hava yönlendirme kanatçıkları sayesinde havayı sağa sola, aşağı yukarı homojen bir biçimde dağıtırlar. Böylece klimadan kaynaklanan rahatsızlıklar da önlenmiş olur. FUZZY konumunda mikroişlemci kontrolü ile kullanıcı alışkanlıklarını belirleyerek sıcaklık ayarı ve fan hızı seçimini hafızadan yapabilmektedir. Antibakteriyel filtreler kullanıcı tarafından hiçbir zorluk çekilmeden sökülüp yıkanabilir şekilde yeniden tasarlanmıştır. SLEEP (uyku) konumunda uyku için ideal konfor şartları oluşturularak ortam ısısı 7 saate kadar kontrollü olarak azaltılıp artırılmaktadır. Ortamın ısı değerini kumandadan öğrenebilmekteyiz.
Bu gelişmelerden en faydalı şekilde istifade edebilmek için mutlaka teknik destek alınmalıdır.

KLİMA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Sadece bir klima cihazım olsun” mantığı ile hareket edilmemeli, kalitesi kanıtlanmış ürünler tercih edilmelidir. Uzun yıllar beraber olacağımız klimayı satan firmanın tüketici memnuyetini ilke edinmiş, tüketicisini bilgilendiren, keşif ve montaj hizmetini sorunsuz gerçekleştirebilen, servis ağı güçlü, kaliteden taviz vermeyen bir firma olmasına dikkat edilmelidir.
Klima satın alırken kullanılacak cihazın modeli tercihi ve kapasitesi hakkında uzman kişilerin tavsiyeleri dikkate alınmalıdır.

HANGİ KAPASİTEDE KLİMA SEÇMELİYİZ?
Isıtılması ve soğutulması düşünülen alanın ısı kayıplarının ne kadar olduğu, hangi model klimanın kullanılması gerektiği önemlidir. Elektrik enerjisini konfora dönüştüren cihazlar olarak da tarif edebileceğimiz klimaların ısıtma ve soğutma kapasiteleri binanın yapısına, iç ve dış ortam şartları gibi birçok parametreye bağlıdır ve mutlaka uzman kişiler tarafından hesaplanmalıdır. Teknik etüd yapılmadan kullanılan cihazlardan tam verim alınamayacağı gibi maliyet ve işletme bedelleri de daima yüksek olacaktır.

KLİMA NASIL MONTE EDİLMELİDİR?
Klima cihazlarının seçimi kadar montaj yeri ve montaj şekli de çok önemlidir. Bu nedenle klima, uzman ve tecrübeli bir ekip tarafından teknik özellikler ve tüketicinin isteği de göz önünde bulundurularak tam bir estetik arzedecek şekilde monte edilmelidir.

KLİMA CİHAZLARI NASIL SOĞUTUR?
Klima cihazları R22 gazının buharlaşma ve yoğunlaşma özelliğinden faydalanarak ortamda bulunan ısıyı dışarı atarlar. Split klimalarda iç ünite içinden geçen gaz ortamdaki ısıyı emerek buharlaşır. Bu sayede ortam soğur. Buharlaşan R22 gazı dış üniteye geldiğinde yoğuşur ve emdiği ısıyı dışarı atar. Bu işlem gerçekleşirken yalnızca iç ve dış ünitedeki fan motorları ve gazın cihaz içindeki dolaşımını sağlayan kompresör elektrik enerjisi harcar.

KLİMA CİHAZLARI NASIL ISITIR?
Türkçe karşılığı ısı pompası anlamına gelen heat pump özellikli klimalar elektrik enerjisini direkt olarak ısıya çevirmek yerine dışarıdaki ısıyı içeriye taşıyarak ortamı ısıtırlar. Heat pump özelliği olan klimalar sogutmayı gerçekleştirdikleri gibi ısıtmayı da R22 gazını yoğuşturarak ve buharlaştırarak gerçekleştirirler. Isıtmanın yapılabilmesi için dış üniteden geçen gaz buharlaşarak dışarıdaki ısıyı emer ve iç üniteye geldiğinde yoğunlaşarak emdiği ısıyı ısıtılması istenilen ortama bırakarak ısıtmayı gerçekleştirir.

Klimaların ne kadar iyi ısıttığı veya soğuttuğu dış ve iç hava sıcaklığına bağlıdır. Dış hava sıcaklığı arttıkça klimaların soğutma performansları düşer. Dış hava sıcaklığı düştüğünde ise ısıtma performansları düşer.

Heat pumplı klimalar dış hava sıcaklığının 7 C civarında olduğu durumda oldukça ekonomik ısıtıcılardır. Bu nedenle kışın ılık geçtiği dönemlerde, ilkbahar ve sonbaharda diğer ısıtıcıların yerine tercih edilebilirler.

KLİMA SAĞLIK AÇISINDAN ZARARLI MIDIR?
Kapasitesi ve yeri yanlış seçilmiş kalitesiz bir klima cihazı sağlığımıza zarar verebilir. Hangi konumda olursa olsun klimanın rüzgarının karşısında durulmamalıdır. Klima çarpmalarının nedeni klima rüzgarının karşısında bulunmaktan kaynaklanmaktadır. Klimaların oluşturduğu rüzgarın ortamda bulunanları rahatsız etmemesi için manuel ve otomatik kanatçıklardan istifade edilmelidir. Bu kanatçıklar gerektiği şekilde ayarlanıp kullanıldığında kesinlikle herhangi bir rahatsızlık sözkonusu olmayacaktır.

Klima cihazlarının sağlık açısından büyük faydalarının olduğu bilimsel otoriteler tarafından da bildirilmektedir. Özellikle yaşlılar, kalp, şeker veya astım rahatsızlığı olanlara klimatize ortamda bulunmaları tavsiye edilmektedir. Sağlık açısından ev ve işyerlerinde 23ºC sıcaklık ve %50 bağıl nem ideal koşullardır. Bu değerleri sağlayan en ideal cihazlar da klimalardır.

KLİMA MODELLERİ HAKKKINDA KISA BİLGİ

YER TAVAN TİPİ SPLİT KLİMALAR
Hem tavan hem de yere monte edilebilme özellikleri ile bu klimalar mağaza, ofis gibi makanlar için en ideal montaj ve estetik olanaklarını sunmaktadırlar. Salon tipi klimalarda olduğu gibi yer tipi klimalarda da ek ısıtıcı takviyesi vardır. Uzaktan kumandalı modelleri mevcutttur.

SALON TİPİ SPLİT KLİMALAR
Özellikle mağaza ve toplantı salonu gibi insan sirkülasyonunun fazla olduğu geniş mekanlar için idealdir. Yüksek hızlı ve güçlü fan sistemleri ile homojen hava dağılımını sağlarlar. Standart olarak ek ısıtıcı takviyelidirler. Bu sayede heat pump ısıtma sistemini destekleyerek düşük dış ortam sıcaklıklarında da sorunsuz çalışırlar.

DUVAR TİPİ KLİMALAR
Bir iç ve bir dış veya bir dış birçok iç üniteden oluşan bu klimalar oldukça düşük ses seviyesinde çalışırlar. İç ünitelerle dış ünite arasında bakır boru, elektrik kablosu, drenaj hortumu, izole ve bandajdan oluşan bağlantının olması gerekir. Montaj uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Duvar tipi split klimaların 7000 Btu/h ile 30000 Btu/h kapasiteler arasında değişik modelleri vardır. Konutlarda da problemsiz olarak kullanılabilmektedirler.

PENCERE TİPİ KLİMALAR
Ekonomik olarak düşünüldüğünde penceretipi klimalar en uygun fiyatlı çözümlerdir. Montajı kolaydır ve gerektiğinde başka mekanlara rahatlıkla taşınabilirler. Sınırlı da olsa taze hava girişine müsade ederler. Bu avantajlarına rağmen birçok mekanda estetik olmayışları ve ses seviyelerinin yüksekliği nedeni ile tercih edilmemektedirler.

KLİMA İÇİN SERVİS HİZMETİ NE KADAR ÖNEMLİDİR?
Klima cihazları iç ve dış ortamda değişik hava şartlarına maruz kalan cihazlardır. Cihazların ısı transfer yüzeylerinde meydana gelen kirlenme ve tahribatlar cihazın performansında düşüklüğe neden olur. Ayrıca cihaz içerisindeki soğutucu gazın işletme basıncında mevsime göre düzeltme yapılması gerekir. Bu nedenle klima cihazlarına yılda iki kez bakım yapılması son derece önemlidir. Bakımı yapılmayan klimaların verimi düşecek, enerji sarfiyatı artacaktır.

KLİMALAR İLE İLGİLİ TEKNİK TERİMLER

SPLİT : İngilizceden gelen bir kelimedir. “ Ayrık” anlamına gelir. Klimanın iç ve dış iki ayrı üniteden geldiğini anlatır.

HEAT PUMP :Türkçe karşılığı ısı pompasıdır. Bu özelliğe sahip klimalar elektrik enerjisini direkt olarak ısıya çevirmek yerine, dışarıdaki ısıyı içeriye taşıyarak ortamı ısıtırlar.

KOMPRESÖR : Soğutucu akışkanı evaparatörden kondensöre pompalayan klimanın önemli bir parçasıdır.

EVAPARATÖR : Klimanın soğutma yaparken soğutucu akışkanın sıvı olarak girip buharlaşarak gaz olarak çıktığı eşanjördür. Split klimalarda iç ünitelerdedir.

KONDANSER : Klimanın soğutma yaparken soğutucu akışkanın gaz olarak girip soğuyup yoğunlaşarak sıvı olarak çıktığı eşanjördür. Split klimalarda dış ünitelerdedir.

BTU : İngilizce British Thermal Unit (İngiliz ısı birimi) sözcüklerinin kısaltılmasından oluşur.Bir libre suyun sıcaklığını bir Fahrenhayt değiştirmek için gereken ısı miktarıdır. Klimalarda Btu/h olarak yani klimanızın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır.

COP : Klimanızın birim zamanda yaptığı ısıtma veya soğutma miktarının harcadığı elektrik enerjisine oranıdır. COP iç, dış ortam sıcaklıklarına ve klimanın kalitesine bağlıdır.

Klima alırken yanındaki BTU ve elektrik harcama yazılarını da inceleyin.
Bazı klimalarda ısıtma kapasitesi, soğutma kapasitesinden daha çok.
(Aynı elektriği harcadığı halde)

Elektriğin ucuzluğu nedeni ile, akşamları doğalgazdan çok daha ucuza ısınabilirsiniz.
Elektrikli ısıtıcı, ışıklı ısıtıcı, yağlı kalorifer ısıtıcılar arasında karşılaştırma yapınca,
harcanan her 1000 Watt elektrik için hemen hemen eşit ısıtma sağladıklarını görürsünüz.
Oysa klima ile 1000 Watt harcayarak çok çok daha fazla ısınmak münkün.
Bunun nedeni de klimanın ısıyı elektrikle üretmemesi. Zaten dışarda varolan ısıyı içeriye alıyor.
(Soğuturken içerdeki ısıyı dışarı taşıması gibi)

Klima alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise elektrik fişinin uzunluğu.
Gariptir ama çoğu klimanın fişi 2 metre bile değil, oysa klima tavana monte ediliyor ve fişin
hiçbir prize uzanması mümkün değil. Monte edenler “uzatma kablosu var mı?” diye sorup,
uzatma kablosuna takıp gidiyorlar. Ben kendim elektrik hattı çekmek zorunda kaldım.

Halkımız klimaların çok elektrik harcadığından yakınır durur. Fakat aslında klimalar doğru kullanılırsa o kadar pahalı aletler değillerdir. Klimayı en düşük sıcaklığa ayarlamak ve bir kere soğuttuttuktan sonra kapatmak, ortam ısınınca tekrar açmak, klima çalışırken pencere, kapı açmak, ısı verici aletler çalıştırmak enerji tüketimini aşırı derecede arttırır. Klima bir kere açıldıktan sonra kısa süreli kapatılmamalıdır. Çünkü klimalar enerjiyi en çok soğuturken harcarlar, ortam ayarlanan sıcaklığa düştüğünde klimanın harcaycağı enerji çok düşer. Bu nedenle klimayı “Çok soğuttu, yeter bu kadar.”, “Bu soğukluk sürer bir yarım saat” gibi sebeplerle kapatmak, ortam hemen ısınınca da tekrar açmak mantıksızdır, cebinizi daha çok yakar

klimanın temizliğinide iyi yapmak gerekir. aksi takdirde LEGİONELLA denilen bakterinin üremesi için uygun ortam hazırlanmış olur. bu bakteri soğuk havalandırma sistemlerini sever ve insanda ”legionella pnömonisi” denen çok ölümcül bir zatüreye neden olur.

klima alırkan dikkat edilmesi gereken bazı teknik ayrıntılarda var aslında.

Klimalarda kullanılan teknolojiler günden güne gelişmektedir. Son dönemde özellikle Toshiba ve Carrier klimalarda uygulanmakta olan DC Invertor teknolojii klimanın enerji sarfiyatını azaltan önemli bir teknolojidir. Sistemin esası kompresörün hızının istenilen güce göre değiştirilebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bunu şu şekilde özetleyebiliriz. Invertor teknolojisi olmayan klimalarda istenilen sıcaklığa ulaştıktan sonra sistem kapanmakta ve sonra sıcaklık düşüşünden sonra kompresör tekrar çalışarak daha fazla enerji harcamaktadır. Bu şekilde çalışan kompresör grafik eğrisinde sert iniş çıkışlar olmaktadır, bu da enerji tüketimini artırmaktadır. Ancak Invertor sisteminde ise sistem gerekli sıcaklığa ulaştıktan sonra kompresör gücününü değiştirerk hafif dalgalanmalarla kararlılığını sürdürmektedir. Bu da enerji sarfiyetını düşüren çok önemli bir etkendir.

Bunların dışında ise klimalarda kullanılmakta olan CFC denilen soğutucu gazlara değinecek olursak, geleneksel sistemlerde R22 yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak son dönemlerde ortaya çıkan R410-A sistemlerde önemli performans etkisi sağlamaktadır.
R410-A nın sistemlerdeki en önemli performans etkisi, R22 ile aynı büyükleteki bir sistemde daha küçük boyutlu bir kompresör ile aynı performansı ve de fazlasını verebilmesidir. R410-A nın ısı iletim katsayısının çok iyi olmasından dolayı daha küçük boyutlu ısı değiştiricileri ile üstün performans elde edilir.

Son dönemlerde piyasadaki iyi klimaları inceleyecek olursanız akışkan olarak R410-A kullandıklarını görebilirseniz.

Yani kısaca özetleyecek olursam, son dönemlerde küresel ısınma etkisiyle sıcakların kendini iyiden iyiye hissettirdiği ülkemizde klima kullanımı günden güne yaygınlaşmaktadır. Toplumun klima seçimi konusunda çok da bilinçli olduğunu söylemek iyimserlik olacaktır.
Bu gibi teknik detayları gözönünde bulunduracak olursak hem cebimizdeki az bütçeyle daha yüksek performans aldığımız bir klima kullanmış olur hemde Türkiye’nin önemli elektrik enerji sıkıntısına ayrı bir destek vermiş oluruz.

Bulduğunuz bu değere ortamdaki her kişi 600 eklemeniz gerekmektedir. Ortalama olarak kişi sayısını 3 alırsak 11,550 + 1,800 = 13,350 buluruz.

Sıra geldi ortamdaki diğer ısı kaynaklarına. Bunlar tv, dvd player, aydınlatma vs gibi şeylerdir. Bunların watt cinsinden değerini bulmanız gerekir. Bulduğunuz değerden 500 çıkartıp 3.4 ile çarptıktan sonra daha önce bulduğumuz değere ekleyeceğiz.

Ortam bir evin salonu olduğuna göre aydınlatma değeri bu kadar yüksek değildir. Ama tv ve diğer ısı kaynakları mevcuttur büyük ihtimalle. Bunlar ve güneş etkisi için tahmini 1000 watt desek elde edeceğimiz değer 500 x 3.4 = 1,700 yapar.

Bunu önceki değere ekliyoruz : 13,350 + 1,700 = 15,050 oldu.

Bu değer ihtiyacımız olan BTU değeridir. Bu durumda seçmemiz gereken klima 18 bin BTU olmalıdır. Bir altı olan 12 bin BTU işimizi görmez. Seçenekler arasında bu kadar fark olduğu için hesaplamamızdaki ufak tefek hatalar pek önemli değildir.

Şimdi sıra geldi enerji tüketimine. Alacağımız klimanın A sınıfı veya daha düşük enerji tüketiminde olması en idealidir. Ancak arada o kadar çok fiyat farkı olabiliyor ki bazen A sınıfı seçerek önümüzdeki 10 yılda yapacağımız tasarrufu peşin olarak ödemiş oluyoruz.

Eğer bütçe sorununuz yoksa gidin diğer A+ bir klima alın taktırın. Hem küreyi fazla ısıtmamış olursunuz.

Burada biraz bu sınıflandırmadan bahsedelim. Enerji verimlilik oranı (EVO – Energy Efficiency Ratio / EER) denilen bir değer vardır. Basitçe Fayda / Maliyet olarak açıklanabilir.

En yüksek faydayı en düşük maliyet ile elde etmektir amaç. Ama ilk sahip olma maliyetini gözardı edemeyiz. Öyleyse seçeneklerin yıllık ortalama tüketim maliyetlerini hesaplayıp sonra bunu makul bir kullanım süresindeki toplam maliyete çevirmeliyiz. Eğer ödeyeceğimiz fazla miktar buna değiyorsa hiç düşünmeden alabiliriz. Ama mantık sınırları içinde kalmak en iyisi.

Enerji verimliliğini watt cinsinden hesaplamamız gerekiyor. Yukarıda kullandığımız formülde bir 3.4 katsayısı vardı. Yine aynı katsayı ile BTU değerini 3.4’e bölerek yaklaşık watt değerini buluyoruz.

18,000 / 3.4 = 5,294 watt buluruz.

Şimdi klimanın teknik dökümanlarındaki tüketim değerlerine ihtiyacımız var. Bu değer genellikle Tam yükle yıllık 500 saatlik çalışmaya karşılık gelir. Farkı ise hesabımızı ona göre yapmamız gerekecektir.

Diyelimki klimamızın bu değeri 850 kW/h. Bu durumda saatlik tüketim 1700 w/s olur.

BTU’yu watt’a çevirerek bulduğumuz değeri 1700’e bölelim :

5,294 / 1,700 = 3.11 bulduk. Bu değer Enerji verimlilik oranıdır. Yani EVO.

Beki bu bize ne ifade edecek? Bunun anlamlı olması için bir tablomuz var.

3,20 > EER —> A Sınıfı
3,00 < EER ≤ 3,20 —> B Sınıfı
2,80 < EER ≤ 3,00 —> C Sınıfı
2,60 < EER ≤ 2,80 —> D Sınıfı
2,40 < EER ≤ 2,60 —> E Sınıfı
2,20 < EER ≤ 2,40 —> F Sınıfı
EER ≤ 2,20 —> G Sınıfı

EVO değerimizin bu tablodaki karşılığını bulduğumuzda örnek klimamızın B sınıfı enerji tüketimine sahip olduğunu görüyoruz.

Bu hesaplamarın benzerlerini çeşitli seçeneklerdeki klimalar için yaparsanız klimanın ne harcayacağını kolayca bulabilirsiniz. Bunu kullanım süresi ile çarparak yıllık toplam tüketimizinizi elde edersiniz.

Ancak mesela klimayı günde 12 saat kullanacaksanız saatlik tüketimini 12 ile çarpmayın. Klima 12 saat boyunca tam yükle çalışmaz. Duruma göre ekonomik moda geçer, bazen soğumayı devre dışı bırakır ve bu sayede daha az harcar. Bulduğumuz değer hep tam yüklü çalışmaya göredir.

Bunları bulduktan sonra klimalar arasındaki fiyat farkına bakıp kesenize en uygun olanı seçin.

Tabi bu seçimi yaparken servis, marka güvenirliği gibi değerleri gözardı etmeyin, sonra üzülürsünüz.

İllede A sınıfı alacağım diye inat etmeyin. Aynı araba alırken dizel mi, benzinli mi sorusuna benzer bu durum. Çoğunlukla garajda duracak bir araba alırken 3-5 bin lira fazla verip dizel seçmek nasıl mantıksız olursa bazen A sınıfı tercih etmek sizin için doğru seçenek olmayabilir.

Yok ben A sınıfından başka bir şey almam derseniz her A sınıfının aynı olmadığını unutmayın. Yukarıdaki skala 3.20’den yukarıdaki her değeri A sınıfı kabul ediyor. Ama piyasada EVO 7.00 olan klimalarda mevcut.

Toshiba’nın bir modelinde EVO 7.00, ama hangi model diyecek olursanız hatırlamıyorum doğrusu. Modellerini bir incelemek lazım.

Ayrıca Arçelik son zamanlarda A sınıfından %60 tasarruflu diye bir klima tanıtıyor. Muhtemelen onun da EVO değeri çok yüksektir.

Bir arkadaşım için geçenlerde bir hesaplama yapmıştık. A sınıfı ile B sınıfı arasındaki fiyat farkını yaklaşık 5 yılda ancak çıkartabiliyordu. Üstelik bir ofis içindi yani tüm gün durmaksızın çalışacak, ortam kapıları sürekli açık kalacak ve kışın ısıtma amaçlı olarak kullanılacak.

Verimli cihazların mutlaka sübvanse edilmesi gerekiyor. Satınalma maliyetleri bu kadar yüksek olduğu sürece insanların verimli cihazlara yönelmesi biraz zor.

Birde dün belirtmeyi unuttuğum bir husus daha var. Biliyorsunuz klimalar ısı transferi için bir gaz kullanırlar. Freon isimli bu gazın çeşitli türleri mevcut olup klimalarda kullanılanı R22 adı ile anılır.

Bu gaz kloroflorakarbon’dur ve sera gazı olarak bilinen türlerdendir. Yani küresel ısınmaya sebep verir. Yakın zamanda çıkan bir yönetmelikle yasaklandılar ve şu an bu yasağın geçiş dönemindeyiz. Yeni gazın adını bilmiyorum ama klimacılar arasında 450 gaz diye tabir edilir.

Üreticiler şu ellerindeki R22 gaz kullanan cihazları tüketmekle meşguller. Tabi yine aradaki fiyat farkını dikkate alarak yeni gazı kullanan bir klima almak uzun vadede faydanıza olacaktır. İleride klimanızın gazını doldurmak istediğinizde R22 bulamayabilirsiniz

 

Ostim Klima Servisi 

Ostim Arcelik Klima Servisi

Siteler Klima Servisi

Siteler Arcelik Klima Servisi

Ankara Arcelik Klima Servisi

Batıkent Klima Servisi